Omega - 215.30.46.21.03.002
215.30.46.21.03.002 Seamaster Planet Ocean Ultra Deep O-Megasteel / Summer Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.30.46.21.03.002 (aka: 21530462103002) |
| Name: | 215.30.46.21.03.002 Seamaster Planet Ocean Ultra Deep O-Megasteel / Summer Blue / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 6000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
8 394 €
Maximum price
13 042 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 456 €
Closing price
10 456 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep 6000M reference 215.30.46.21.03.002 was introduced in 2022. This 45.5 mm model has a case and bracelet in robust O-MEGASTEEL and an extraordinary dial that pays homage to the mysteries of the deep. Its pattern is an accurate representation of the bottom of the Challenger Deep, the deepest point in the Mariana Trench, mapped by the Five Deeps team using almost one million sonar points. Its lacquered finish, produced by letting an ocean of lacquer flow across the dial, has a beautiful sense of depth. The dial even has a playful side. Shining a UV light reveals the words, OMEGA WAS HERE, pointing toward the world record dive of 10,935 metres (35,876 ft.) and showing the Western, Central and Eastern Pools.