Omega - 215.30.46.51.01.002
215.30.46.51.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer Chronograph Stainless Steel / Orange / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.30.46.51.01.002 (aka: 21530465101002) |
| Name: | 215.30.46.51.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer Chronograph Stainless Steel / Orange / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean 600M Co-Axial Master Chronometer Chronograph reference 215.30.46.51.01.002 was introduced at BaselWorld 2016 as part of Omega's third generation of the Seamaster Planet Ocean. It features a stainless steel case and matching bracelet. It is powered by the METAS-certified caliber 9900.