Omega - 215.32.43.21.04.001
215.32.43.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / White / America's Cup
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.32.43.21.04.001 (aka: 21532432104001) |
| Name: | 215.32.43.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / White / America's Cup |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 2021 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 21532432104001 is a limited edition of 2021 pieces created in honor of the 36th America's Cup - as indicated on its dial. This watch has a stainless steel case with blue - red bezel insert, and a white dial.