Omega - 215.32.46.21.03.001
215.32.46.21.03.001 Seamaster Planet Ocean Ultra Deep O-Megasteel / Blue / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.32.46.21.03.001 (aka: 21532462103001) |
| Name: | 215.32.46.21.03.001 Seamaster Planet Ocean Ultra Deep O-Megasteel / Blue / Rubber |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 6000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep 6000M reference 215.32.46.21.03.001 was introduced in 2022, as part of a new set of watches inspired by the 2019 Planet Ocean 215.92.52.21.99.001. This version has an 'O-Megasteel' case with ceramic bezel insert, and a Blue dial.