Omega - 215.32.46.51.04.001
215.32.46.51.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer Chronograph Stainless Steel / White / Rubber / Michael Phelps
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.32.46.51.04.001 (aka: 21532465104001) |
| Name: | 215.32.46.51.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer Chronograph Stainless Steel / White / Rubber / Michael Phelps |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 280 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean 600M Co-Axial Master Chronometer Chronograph 'Michael Phelps' was introduced in September of 2017. It features a white ceramic dial, and a blue ceramic bezel insert with orange rubber inlay. This limited edition of 280 pieces is fitted with a rubber strap.