Omega - 215.58.40.20.05.001
215.58.40.20.05.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer White Gold / Diamond / MOP
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.58.40.20.05.001 (aka: 21558402005001) |
| Name: | 215.58.40.20.05.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer White Gold / Diamond / MOP |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 215.58.40.20.05.001 is a limited edition of 88 pieces featuring a white gold case and a bezel set with baguette diamonds, gradient sapphires, and an orange sapphire. The latter is also found on the minute hand. The dial is mother of pearl. The case back includes a hand-engraved seahorse set with diamonds.