Omega - 215.58.44.21.07.001
215.58.44.21.07.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer White Gold / Diamond / Blue MOP
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.58.44.21.07.001 (aka: 21558442107001) |
| Name: | 215.58.44.21.07.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer White Gold / Diamond / Blue MOP |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet ocean 215.58.44.21.07.001 has a white gold case set with a diamond and sapphire set bezel. The dial is made of baby blue mother-of-pearl; the minute hand and 12 o'clock marker on the bezel are set with an orange sapphire. The case back features a diamond-set seahorse.