Omega - 215.62.40.20.13.001
215.62.40.20.13.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Deep Brown / Brown / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.62.40.20.13.001 (aka: 21562402013001) |
| Name: | 215.62.40.20.13.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Deep Brown / Brown / Strap |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 215.92.40.20.01.001 has a brown ceramic case paired with Sedna gold crowns and bezel.