Omega - 215.63.40.20.13.001
215.63.40.20.13.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Sedna Gold / Chocolate / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.63.40.20.13.001 (aka: 21563402013001) |
| Name: | 215.63.40.20.13.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Sedna Gold / Chocolate / Alligator |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 215.63.40.20.13.001 was introduced at BaselWorld 2016. It features a 'Sedna' gold case, a chocolate brown ceramic dial and a matching bezel. It is fitted with an alligator strap with rubber lining. The case back is of the 'alveol' variety, with the text always lining up properly.