Omega - 215.63.44.21.03.001
215.63.44.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Sedna Gold / Blue / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.63.44.21.03.001 (aka: 21563442103001) |
| Name: | 215.63.44.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Sedna Gold / Blue / Strap |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer reference 215.63.44.21.03.001 was introduced at BaselWorld 2016, as part of the third generation of Planet Ocean models. It features a 'Sedna' gold case and it is powered by the Master Co-Axial caliber 8901. Both the dial as well as the bezel insert are made of blue ceramic.