Omega - 215.92.40.20.01.001
215.92.40.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Deep Black / Black / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.92.40.20.01.001 (aka: 21592402001001) |
| Name: | 215.92.40.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Deep Black / Black / Strap |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 215.92.40.20.01.001 has a black ceramic case paired with titanium crowns.