Omega - 215.92.46.22.01.001
215.92.46.22.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer GMT Deep Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.92.46.22.01.001 (aka: 21592462201001) |
| Name: | 215.92.46.22.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer GMT Deep Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 'Deep Black' was introduced in June 2016. It is the first of Omega's Planet Ocean watches to feature a case almost entirely crafted from high-tech ceramics, including its unidirectional bezel and caseback - the latter fitted with a new patented 'Naiad' lock to have its engravings properly lined up at all times. The 2016 Planet Ocean Deep Black is available in the following versions; 215.92.46.22.01.001; full black 215.92.46.22.01.002; blue details 215.92.46.22.01.003; red details 215.63.46.22.01.001; Sedna gold bezel and crowns