Omega - 215.92.46.22.01.004
215.92.46.22.01.004 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer GMT Deep Black ETNZ
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.92.46.22.01.004 (aka: 21592462201004) |
| Name: | 215.92.46.22.01.004 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer GMT Deep Black ETNZ |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Samaster Planet Ocean ETNZ 215.92.46.22.01.004 was introduced in 2017. It features a black ceramic case with a red / blue bezel insert. Like the earlier Deep Black Planet Ocean models, it is powered by the Master Co-Axial caliber 8906. The closed case back is engraved with the ETNZ logo.