Omega - 215.92.46.22.03.001
215.92.46.22.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer GMT Big Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.92.46.22.03.001 (aka: 21592462203001) |
| Name: | 215.92.46.22.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer GMT Big Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 215.92.46.22.03.001 GMT features a blue ceramic case of 45.5mm. Both the blue ceramic dial as well as the LiquidMetal bezel feature bright orange accents. It was introduced at BaselWorld 2017.