Omega - 215.92.46.51.01.002
215.92.46.51.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer Chronograph Deep Black Red / Volvo Ocean Race
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.92.46.51.01.002 (aka: 21592465101002) |
| Name: | 215.92.46.51.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Master Chronometer Chronograph Deep Black Red / Volvo Ocean Race |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 73 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
9 091 €
Maximum price
11 218 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 900 €
Closing price
9 900 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean Deep Black 215.92.46.51.01.002 is a limited edition of 73 pieces created in celebration of the Volvo Ocean Race. It features a black ceramic case with red details (not unlike the Deep Black GMT reference 215.92.46.22.01.003), and it is powered by the self-winding caliber 9900 with chronograph functions. References to the Volvo Ocean Race are found on both the