Omega - 2200.51.00
2200.51.00 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2200.51.00 (aka: 22005100) |
| Name: | 2200.51.00 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Seamaster Planet Ocean reference 2200.51.00 has the large-size 45.5mm case in stainless steel and a matching bracelet. Its black dial has orange numerals at 12, 6 and 9. It was one of the most popular configurations of the first-generation Planet Ocean.