Omega - 2200.52.00
2200.52.00 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Bracelet / SAS
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2200.52.00 (aka: 22005200) |
| Name: | 2200.52.00 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Bracelet / SAS |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Planet Ocean 2200.52.00 is a limited edition of 500 pieces created for the SAS. It features a caseback engraved with the SAS insignia. It is based on the reference 2200.50.00, having the big size case (45mm) in stainless steel and a matching bracelet. It features a black bezel inlay and silver numerals at 12, 6 and 3. As such, it is the most traditional configuration for the 45.5mm Planet Ocean of this generation.