Omega - 2201.52.00
2201.52.00 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Black / Shark
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2201.52.00 (aka: 22015200) |
| Name: | 2201.52.00 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Black / Shark |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Introduced in 2005, the Seamaster Planet Ocean reference 2201.52.00 pairs the 42mm Planet Ocean case in stainless steel to the traditional, vintage-inspired 'shark' mesh bracelet.