Omega - 222.18.42.20.01.001
222.18.42.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.18.42.20.01.001 (aka: 22218422001001) |
| Name: | 222.18.42.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Introduced in 2009, the Omega Planet Ocean reference 222.18.42.20.01.001 has a stainless steel case of 42mm and a diamond-set bezel. It is fitted with an alligator strap. Notwithstanding its newer style reference number, it is part of the first generation (2500-powered) Planet Ocean models.