Omega - 222.18.46.50.01.001
222.18.46.50.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.18.46.50.01.001 (aka: 22218465001001) |
| Name: | 222.18.46.50.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean Chronograph reference 222.18.46.50.01.001 has a stainless steel case paired with a diamond-set bezel and a black alligator strap. It is powered by the self-winding caliber 3313. Seamaster ref: 222.18.46.50.01.001