Omega - 222.28.42.20.04.001
222.28.42.20.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Red Gold / Diamond / White / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.28.42.20.04.001 (aka: 22228422004001) |
| Name: | 222.28.42.20.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Red Gold / Diamond / White / Alligator |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Introduced in 2009, the Seamaster Planet Ocean reference 222.28.42.20.04.001 has a 42mm case in stainless steel paired with a red gold, diamond-set bezel and matching crowns. Notwithstanding its newer style reference number, the 222.28.42.20.04.001 is part of the first generation (caliber 2500-powered) Planet Ocean's.