Omega - 222.28.46.50.57.004
222.28.46.50.57.004 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Mécanique 20 Sapphires
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.28.46.50.57.004 (aka: 22228465057004) |
| Name: | 222.28.46.50.57.004 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Mécanique 20 Sapphires |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Launched in 2006, the Seamaster Planet Ocean Mécanique is an extravagant take Omega's popular dive watch. Its stainless steel case features a gem-set bezel in white gold, while is dial is blue (/black) mother-of-pearl. The 3313-powered chronograph was introduced in 2007. Reference 222.28.46.50.57.005 has a bezel set with 4 baguette cut diamonds and 20 orange sapphires.