Omega - 222.30.42.20.01.001
222.30.42.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / LiquidMetal / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.30.42.20.01.001 (aka: 22230422001001) |
| Name: | 222.30.42.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / LiquidMetal / Bracelet |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 1948 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Seamaster Planet Ocean Liquidmetal 222.30.42.20.01.001 is a limited edition of 1948 pieces based on the first-generation Planet Ocean 42mm. It was the first Omega to feature a ceramic dial and the Liquidmetal bezel insert, as indicated by the 'World Premiere' engraving on its case back.