Omega - 222.30.46.20.01.001
222.30.46.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Bracelet / Quantum of Solace
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.30.46.20.01.001 (aka: 22230462001001) |
| Name: | 222.30.46.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Bracelet / Quantum of Solace |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 5007 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Seamaster Planet Ocean 222.30.46.20.01.001 was introduced in 2008 as a limited edition of 5007 pieces in honor of the James Bond - Quantum of Solace movie. It features a textured dial with the Quantum of Solace logo. The 007 logo is found on its case back and bracelet clasp. It was delivered in a special box.