Omega - 222.32.46.20.01.001
222.32.46.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Rubber / Product Red
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.32.46.20.01.001 (aka: 22232462001001) |
| Name: | 222.32.46.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Rubber / Product Red |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 'Red' 222.32.46.20.01.001 is a special version of Omega's first generation Planet Ocean, featuring red accents on the dial, seconds hand, and bezel. It was created in collaboration with Product Red, a charitable organisation raising awareness and funds to help eliminate HIV/AIDS. Please contact us if you have any additional details like the year of introduction and limitation.