Omega - 222.60.46.20.01.001
222.60.46.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Red Gold / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.60.46.20.01.001 (aka: 22260462001001) |
| Name: | 222.60.46.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Red Gold / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 222.60.46.20.01.001 has the larger case (45.5mm) in red gold. It is fitted with a matching bracelet. Part of Omega's first generation of Planet Ocean watches, it is powered by the self-winding caliber 2500.