Omega - 222.62.42.20.01.001
222.62.42.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Red Gold / Black / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.62.42.20.01.001 (aka: 22262422001001) |
| Name: | 222.62.42.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Red Gold / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
As reference 222.62.42.20.01.001, the Omega Seamaster Planet Ocean has a red gold case (42mm) and a rubber strap. Part of the first generation of Planet Ocean watches, it is powered by Omega's co-axial caliber 2500 movement. As far as we know, this configuration did not make it into production.