Omega - 222.63.42.20.01.001
222.63.42.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Red Gold / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.63.42.20.01.001 (aka: 22263422001001) |
| Name: | 222.63.42.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Red Gold / Black / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean is a modern dive watch inspired by watches from Omega's rich past, most notably the Seamaster 300. This version is part of the first generation, which are powered by the caliber 2500 movement. Reference 222.63.42.20.01.001 has a 42mm case in red gold and though it sports a newer-style reference number, it is still very well part of the first generation of Planet Ocean models. It is fitted with an alligator strap.