Omega - 222.63.46.20.01.001
222.63.46.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Red Gold / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.63.46.20.01.001 (aka: 22263462001001) |
| Name: | 222.63.46.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Red Gold / Black / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 222.63.46.20.01.001 features the larger case in red gold, paired with a black bezel inlay and a matching alligator strap. Part of the first generation of Planet Oceans, it is powered by the self-winding caliber 2500 movement.