Omega - 222.63.46.50.01.001
222.63.46.50.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Red Gold / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 222.63.46.50.01.001 (aka: 22263465001001) |
| Name: | 222.63.46.50.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Red Gold / Black / Alligator |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Seamaster Planet Ocean chronograph reference 222.63.46.50.01.001 was introduced in 2009. It features a red gold case paired with a black alligator strap. It is powered by the self-winding caliber 3313 movement. This watch was discontinued in 2011 in favor of the 9300-powered Planet Ocean watches.