Omega - 232.15.46.21.01.001
232.15.46.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Diamond / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.15.46.21.01.001 (aka: 23215462101001) |
| Name: | 232.15.46.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Diamond / Black / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 232.15.46.21.01.001 has a stainless steel case of 45mm, paired with a matching bracelet, a diamond-set bezel, and a black dial. This watch is powered by Omega's in-house caliber 8500 movement.