Omega - 232.18.38.20.01.001
232.18.38.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.18.38.20.01.001 (aka: 23218382001001) |
| Name: | 232.18.38.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The ref. 232.18.38.20.01.001 Omega Seamaster Planet Ocean has a 37.5mm stainless steel case with a diamond bezel. It is powered by caliber 8520 and strapped to the wrist by an alligator strap.