Omega - 232.18.42.21.04.001
232.18.42.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Diamond / White / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.18.42.21.04.001 (aka: 23218422104001) |
| Name: | 232.18.42.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Diamond / White / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 232.18.42.21.04.001 has a stainless steel case with a diamond-set bezel, paired with a white alligator strap matching the bright white dial. It is powered by Omega's in-house caliber 8500 movement.