Omega - 232.18.46.51.01.001
232.18.46.51.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.18.46.51.01.001 (aka: 23218465101001) |
| Name: | 232.18.46.51.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean 232.18.46.51.01.001 has a case of 45mm fitted with a diamond-set bezel. A member of Omega's second generation of Planet Ocean chronographs, it is powered by the in-house caliber 9300.