Omega - 232.30.38.20.01.002
232.30.38.20.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.38.20.01.002 (aka: 23230382001002) |
| Name: | 232.30.38.20.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The ref. 232.30.38.20.01.002 has a stainless steel case of 37.5mm, a matching bracelet, and a black dial with bright orange numerals. Part of Omega's second generation of Planet Ocean watches, it is powered by the in-house caliber 8520 movement.