Omega - 232.30.42.21.01.001
232.30.42.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.42.21.01.001 (aka: 23230422101001) |
| Name: | 232.30.42.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
One of the most traditional (and popular) configurations of Omega's second-generation Planet Ocean. It has a stainless steel case (42mm) and a matching bracelet. The bezel inlay is made of ceramic. This one of the watches worn by Daniel Craig in the 2012 James Bond Skyfall movie.