Omega - 232.30.42.21.01.004
232.30.42.21.01.004 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Black / Bracelet / James Bond Skyfall
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.42.21.01.004 (aka: 23230422101004) |
| Name: | 232.30.42.21.01.004 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Black / Bracelet / James Bond Skyfall |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 5007 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 232.30.42.21.01.004 is a limited edition created in honor of the 2012 James Bond Skyfall movie. IT features a black dial with a distinct grid pattern and the 007 logo at 7:00. It is powered by caliber 8507, which is a 8500 with 007 logo on the rotor.