Omega - 232.30.42.21.01.005
232.30.42.21.01.005 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet / Panama
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.42.21.01.005 (aka: 23230422101005) |
| Name: | 232.30.42.21.01.005 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet / Panama |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 232.30.42.21.01.005 has a stainless steel case of 42mm with a ceramic bezel insert. The bracelet is stainless steel too; the black dial features orange Arabic numerals. It is limited edition of 100 pieces created in 2014 in honor of the 100th anniversary of the opening of the Panama Canal. It features a special engraved case back. The side of the case too features an engraving.