Omega - 232.30.42.21.01.007
232.30.42.21.01.007 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Black / Bracelet / Korps Commandotroepen
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.42.21.01.007 (aka: 23230422101007) |
| Name: | 232.30.42.21.01.007 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Black / Bracelet / Korps Commandotroepen |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 232.30.42.21.01.007 is a limited edition of 75 pieces created for members of the Korps Commandotroepen, the special forces unit of the Royal Netherlands Army. It features their service badge printed on te inside of the sapphire crystal case back.