Omega - 232.30.42.21.04.001
232.30.42.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.42.21.04.001 (aka: 23230422104001) |
| Name: | 232.30.42.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / White / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 232.30.42.21.04.001 has a stainless steel case (42mm) and a matching bracelet. Both its dial as well as the ceramic bezel insert are bright white. Part of Omega's second generation of Planet Ocean watches, it is powerted by the in-house caliber 8500.