Omega - 232.30.44.22.03.001
232.30.44.22.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Stainless Steel / GoodPlanet / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.44.22.03.001 (aka: 23230442203001) |
| Name: | 232.30.44.22.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Stainless Steel / GoodPlanet / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Planet Ocean GoodPlanet was first shown to the public in 2013. It introduced the GMT function to the Planet Ocean line as well as the new case size of 43.5mm.