Omega - 232.30.46.21.01.002
232.30.46.21.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.46.21.01.002 (aka: 23230462101002) |
| Name: | 232.30.46.21.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Seamaster Planet Ocean reference 232.30.46.21.01.002 pairs a stainless steel case with a matching bracelet. The orange bezel is highlighted by the bright orange numerals on the dial. This watch is powered by the in-house caliber 8500 movement.