Omega - 232.30.46.21.01.003
232.30.46.21.01.003 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.46.21.01.003 (aka: 23230462101003) |
| Name: | 232.30.46.21.01.003 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 232.30.46.21.01.003 has a stainless steel case of 45.5mm and a matching stainless steel bracelet. Its black dial features bright orange numerals. This watch is powered by the caliber 8500 movement.