Omega - 232.30.46.21.01.005
232.30.46.21.01.005 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet / Panama Canal
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.46.21.01.005 (aka: 23230462101005) |
| Name: | 232.30.46.21.01.005 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Bracelet / Panama Canal |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 23230462101005 is a limited edition of 150 pieces created in 2014 in honor of the 100th anniversary of the opening of the Panama Canal. It features a special engraved case back. The side of the case too features an engraving. It is based on the 23230462101003.