Omega - 232.30.46.21.01.006
232.30.46.21.01.006 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Bracelet / SAS
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.30.46.21.01.006 (aka: 23230462101006) |
| Name: | 232.30.46.21.01.006 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Bracelet / SAS |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The 232.30.46.21.01.006 Planet Ocean is a 2011 special edition created for the SAS. It features a closed case back with an engraved insignia. It is based on the 23230462101003 - stainless steel case (45.5mm) and bracelet.