Omega - 232.32.42.21.01.001
232.32.42.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange / Orange Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.32.42.21.01.001 (aka: 23232422101001) |
| Name: | 232.32.42.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange / Orange Rubber |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 232.32.42.21.01.001 has a stainless steel case of 42mm. Its orange bezel matches both the numerals on the dial as well as the rubber strap.