Omega - 232.32.42.21.01.005
232.32.42.21.01.005 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange Numerals / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.32.42.21.01.005 (aka: 23232422101005) |
| Name: | 232.32.42.21.01.005 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange Numerals / Rubber |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 232.32.42.21.01.005 has a stainless steel case of 42mm and a ceramic bezel insert. Its black dial features bright orange numerals. It is fitted with a rubber strap.