Omega - 232.32.44.22.01.002
232.32.44.22.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Stainless Steel / Orange Numerals / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.32.44.22.01.002 (aka: 23232442201002) |
| Name: | 232.32.44.22.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Stainless Steel / Orange Numerals / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean GMT was introduced to the Omega collection in 2013. With reference 232.32.44.22.01.002 it features a stainless steel case, a black dial with orange numerals and a matching rubber strap.