Omega - 232.33.38.20.01.002
232.33.38.20.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.33.38.20.01.002 (aka: 23233382001002) |
| Name: | 232.33.38.20.01.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The case of the 232.33.38.20.01.002 measures 37.5mm across, which makes it a tad smaller than many of its relatives. As such, it is powered by the smaller 8520 movement, which can be seen through the transparent case back. This Planet Ocean has a black dial with orange numerals and is fitted with an alligator strap with matching stitching.