Omega - 232.33.38.20.04.001
232.33.38.20.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Stainless Steel / White / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.33.38.20.04.001 (aka: 23233382004001) |
| Name: | 232.33.38.20.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Stainless Steel / White / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Designed to be a sporty watch for ladies, the ref. 232.33.38.20.04.001 has a smaller (37.5mm) case and a white dial, bezel and alligator strap. It is powered by caliber 8520.